• PC
  • Posted By
Jiné OS


Operační systém je vlastně to, co je v celém počítači nejdůležitější. Je známo, že Windows neustále vydává novější a novější systémy. Zda to dělá z nenažranosti nebo je to skutečně třeba necháme na jinou debatu. Faktem je, že systém pracuje, ale bez podpory a bez záplat. Může se vám tedy do něj dostat cokoli. Pokud ovšem nejste připojeni, je to naprosto jedno. Pamětníci ještě pamatují DOS a poté veze Windows, poprvé s okny a nejlepším co kdy měli Windows XP. Pak přišel průšvih s Vistou a pak už zase další OS, který byly o něco lepší. Posuzovat kvalitu nemá smysl, každý to vidí jinak.

zapomenuté heslo

Když se však známý dozví cenu za nové Widle, jak se tomto systému říká, chytá se srdce a poté za peněženku. Pak jim teprve vysvětluji, že existuje také něco jiného než ony Widle a podle jejich stroje jsem nabízela bezplatný Linux. Ten, jak známo, má více distribucí, například asi nejznámější Ubuntu s jeho odlehčenými verzemi. Na těch nejstarších strojích lze ještě pracovat s Puppy Linuxem, ale lépe se osvědčilo Lubuntu. Ovšem zde je třeba mít minimálně několik znalostí a lidem se těch pár maličkostí učit nechce. Takže si kupují nové stroje tím možná udělají lépe, protože pak mají zase na nějaký ten pátek pokoj.

práce s PC

V těch středně starých počítačích nabízím osvědčený Linux Mint. Někteří si jej nechávají, pokud nedělají nic složitějšího, ale někteří jej nechtějí. Vadí jim heslování klíčenky při každé operaci a další drobnosti. Jo v heslech se Linux přímo vyžívá, proto je až dosud nejbezpečnějším systémem vůbec. Samozřejmě, že nejsou jen Widle a Linuxy. Je tu ještě třeba operační systém Chrome, který mi k srdci vůbec nepřilnul a nemám ho ráda. Dále je tu také Mac, ale zde vás asi ihned odradí cena. A další už ani jmenovat nebudeme, protože již zde není místo. Pokud vás tato problematika zajímá, mrkněte na internet. 

  • PC
  • Posted By
Radost z počítače


Já si myslím, že v dneÅ¡ní dobÄ› poÄítaÄe jsou už úplnÄ› denním chlebem a je logické, že také každý bude chtít mít doma nÄ›jaký poÄítaÄ. Já jsem jako sedmnáctiletá holka dostala svůj první poÄítaÄ. Bylo to úplnÄ› hrozné, vůbec jsem s tím neumÄ›la zacházet, a navíc ten starý poÄítaÄ mÄ› úplnÄ› celý zabral můj stůl. Oblíbený Å¡kolní můj pracovní stůl. Když jsem Å¡la potom do Å¡koly, chodila jsem už na stÅ™ední Å¡kolu a opravdu hodnÄ› mÄ› to těšilo a byla jsem ráda, že koneÄnÄ› mám také svůj vlastní poÄítaÄ. Jenomže také jsem si kolikrát říkala, kde se budu uÄit, když celý můj pracovní Å¡kolní stůl je jenom pro poÄítaÄ?

Dnes mám hodnÄ› výkonný poÄítaÄ.

Opravdu hodnÄ› mě to naÅ¡tvalo! Já v té dobÄ› jeÅ¡tÄ› nebyla vůbec zvyklá na to, že mám poÄítaÄ a že vlastnÄ› na nÄ›m mohu dÄ›lat úplnÄ› vÅ¡echno. Ale i tak stejnÄ› jsem například pÅ™i referátu chodila do knihovny a hledala jsem v knihách různé zajímavé Älánky. A teÄ jsem podle toho dÄ›lala referáty anebo různé práce do Å¡koly. A místo toho, abych tohle tÅ™eba hledala v poÄítaÄi, tak jsem stále chtÄ›la mít vÅ¡echno v knihách. Knihy miluji! Myslím si, že mnoho lidí také tohle takhle dÄ›lá, že dříve to vÅ¡echno museli lidé hledat v Äasopisech anebo v odborných knihách Äi encyklopediích.

Dnes se dÄ›lají referáty na poÄítaÄi.

V posledních desetiletích je to vÅ¡echno v poÄítaÄi, ale také jsem si Å™ekla, že bych jednou schválnÄ› chtÄ›la zkusit udÄ›lat nÄ›jaký referát opÄ›t z knihy, takže jsem Å¡la minulý týden do knihovny. Vzala jsem si tam různé encyklopedie a také odborné knihy. A Å¡la jsem udÄ›lat nÄ›jaký referát. A mÄ›l to být referát o poÄítaÄi. Takže super. Musím uznat, že jsem opravdu uspÄ›la, když jsem potom tohle ukázala svým dcerám a také svému partnerovi. Oni se smáli a Å™ekli, že je tohle docela dobré, že prý kdybych tÅ™eba byla v osmé nebo v deváté třídÄ›, že prý bych urÄitÄ› dostala jedniÄku. Nevím, jestli jsem se mÄ›la urazit nebo potěšit, ale docela mÄ› to pÅ™ekvapilo. 

  • PC
  • Posted By
Svět OS


Postupné uÄení se používá snad od nepamÄ›ti a na nÄ›Äem podobném bude pracovat i umÄ›lá inteligence. Každý poÄítaÄ se bude schopen uÄit sám a je jedno, jaký operaÄní systém bude používat. VÅ¡echny se to nauÄí. Zda toho bude lidstvo jednou litovat, to ukáže až Äas.  

Pokud píši o operaÄních systémech, míním tím hlavnÄ› dva nejrozšířenÄ›jší a tím je bezesporu Windows a pravdÄ›podobnÄ› Linux. Oba systémy se zaÄínají podobat jeden druhému, ale Windows je masovÄ›jší. Je totiž vÅ¡ude možnÄ›, i tam kde být nemusí. Firma Microsoft jej dodává vÅ¡ude kam to jde a velká vÄ›tÅ¡ina nových poÄítaÄů má v sobÄ› ukrytý právÄ› jejich produkt. Na Linux se tak nÄ›jak zapomíná, aÄkoli bez nÄ›j by například internet doznal jistých problémů. A nemalých.

 poÄítaÄová myÅ¡

Je také pravda že tento OS je o dost mladší, vlastnÄ› zaÄal vznikat kolem roku tisíc devÄ›t set osmdesát tÅ™i. Å lo pÅ™itom hlavnÄ› o svobodný software a Äasem se z toho vyklubal obrovský podnik, kterého Linux má nÄ›kolik odnoží. SprávnÄ›jší výraz je asi distribuce, než odnož, ale nemá smysl si hrát se slovíÄky.  

monitor

Kolik takových „dister“ je v souÄasnosti na poÄítaÄích asi nelze pÅ™esnÄ› urÄit. Možná snad jen pÅ™ibližnÄ› odhadnout. A kterých je nejvíce. Poslední Äísla by mohla napovÄ›dÄ›t, že to bude Linux Ubuntu a po nÄ›m Mandriva. Jsou tu vÅ¡ak jeÅ¡tÄ› další velcí hráÄi. Například Open Suse, Fedora, Mint nebo také Slax. Výhodou je pÅ™edevším tedy jejich cena, jsou zadarmo, ale také to, že nÄ›která distra lze použít i na hodnÄ› starých poÄítaÄích, kde by již normální Windowsy ani nepíply. Je to dáno hlavnÄ› vnitÅ™ním uspořádáním. A další nejvÄ›tší výhoda je ta, že lze každou odnož vyzkouÅ¡et než instalace. StaÄí mít tedy disk nebo USB s přísluÅ¡ným OS a zastrÄit jej do poÄítaÄe. Po chvíli může každý, kdo chce zaÄít zkouÅ¡et nový systém, aniž by se to starého dotýkalo. Poté staÄí nosiÄ vyjmout a pracovat dále v tom OS, který tam je. 

  • PC
  • Posted By
Počítačová grafika

Všude kolem nás

Často si to neuvědomujeme, ale na každém kroku si můžete všímat nějaké grafiky, která byla vytvořena přes počítačový software. Příkladem je třeba letáček supermarketu, který nám přišel do schránky. Někdo musel totiž každý produkt nafotit, pěkně oříznout, dát k němu doplňující informace a cenovku. Samozřejmě zde platí různé zásady jako je například dobrá čitelnost, soulad jednotlivých částí k sobě a tak dále.

základní deska

Rozhodně nesmíme zapomenout na získávací funkci, protože by nás měli zaujmout akční ceny a motivovat k návštěvě obchodu. Proto je dobrý marketing rozhodně zapotřebí, abychom pomocí něj mohli snadno zvyšovat své příjmy. Samozřejmě ne každý se může stát grafikem, protože to chce také jisté umělecké cítění. Proto lidé v tomto oboru můžou často dosáhnout na zajímavý plat. Stačí se podívat na velké firmy u nás, přičemž řada z nich investuje do vzhledu letáků, webových stránek a sociálních sítí včetně reklam.

Chytrý software

Všemožné grafické úpravy na vysoké úrovni vznikají díky moderním programům. Třeba taková práce fotografa není pouze o nastavování foťáku a zachycení co nejlepšího snímku. Druhá část se totiž odehrává v podobě úpravy, takže díky ní se fotka posune ještě na vyšší úroveň. V dnešní době je tato část opravdu důležitá. Samozřejmě naučit se ji není jen tak, což platí také o samotném focení.

graf na displeji

Co se týče úpravy fotek, tak zde patří mezi nejlepší Photoshop. Podobně je tomu jako u videí, protože třeba u těch největších tvůrců na YouTube si můžeme všimnout, že během celého videa se nachází mnoho střihů, efektů a animací. Důvod je prostý. Takto celé video vypadá lépe, udrží divákovu pozornost a zaměřuje se na ty nejdůležitější úseky z celé natočené stopy. Pokud byste i Vy chtěli zkusit nějakou tu úpravu mediálních dat, tak klidně můžete začít na programech, které jsou zdarma a vyzkoušet si, zda by Vás to vůbec bavilo.

  • PC
  • Posted By
Ne pro každého je počítač samozřejmost


I když už u nás poÄítaÄe zdomácnÄ›ly a spousta z nás má i vlastní a nedá bez nich ani ránu, není to stále jeÅ¡tÄ› typické pro vÅ¡echny z nás. Stále jeÅ¡tÄ› je v naÅ¡ich Å™adách spousta lidí, kteří prožili klidnÄ› i spoustu let v dobách, kdy tu jeÅ¡tÄ› žádné poÄítaÄe pro normální lidi k sehnání nebyly. Máme v naÅ¡ich Å™adách spousty tÄ›ch, kteří prožili bez poÄítaÄů dÄ›tství a mládí, a dokonce i ty, kteří se bez nich museli obejít i ve vÄ›ku zvaném stÅ™ední. Taková je prostÄ› realita, jakkoliv se to může zdát z dneÅ¡ního úhlu pohledu nepÅ™edstavitelné.

přivřený notebook

Ano, máme tu spoustu lidí, mne nevyjímaje, kteří jeÅ¡tÄ› pamatují doby, kdy se používaly jako zdroj informací výluÄnÄ› noviny a Äasopisy, rozhlas nebo televize. Protože nebylo jak navÅ¡tívit nÄ›jaké ty informaÄní stránky, které tehdy v naÅ¡ich konÄinách navrch zÅ™ejmÄ› ani neexistovaly, protože nebyl důvod je provozovat, když by je nemÄ›li lidé jak a na Äem navÅ¡tÄ›vovat.

zapnutý poÄítaÄ

Máme tu spoustu lidí, kteří zažili doby, kdy se pro vÅ¡echno chodilo do tzv. kamenných obchodů. ÄŒlovÄ›k si musel zjistit, kdy mají kde otevÅ™eno, pak tam v otevírací dobÄ› musel zajít, projít se mezi regály a případnÄ› se optat prodavaÄů, zda vedou a mají to Äi ono. A kolikrát se jelo tÅ™eba z vesnice nÄ›kam do mÄ›sta a ÄlovÄ›k pÅ™iÅ¡el o spoustu Äasu jenom proto, že v jeho místÄ› bydliÅ¡tÄ› přísluÅ¡ný obchod nebyl nebo to shánÄ›né nevedli nebo to zrovna nepÅ™ivezli! A když už nÄ›kdo v ‚nejpokrokovÄ›jší‘ Äásti socialistické éry využil zásilkový obchod, odeslal vyplnÄ›ný formulář s objednávkou poÅ¡tou a pak s napÄ›tím Äekal, zda dostane v doruÄené zásilce to, co si objednal, a místo Äeho tam bude jen strohé oznámení, že to žádané zrovna nemají! A hledání konkurence, která by pak ÄlovÄ›ka uspokojila, bylo mnohdy nad lidské síly, a tak se obvolávali známí z jiných mÄ›st nebo se ÄlovÄ›k, kdykoliv nÄ›kam jel, pídil po obchodech, zda tam v cizím místÄ› náhodou nemají…

A každý z lidí umÄ›l Äíst papírové jízdní řády, musel umÄ›t i to Äi ono. Protože se to tehdy nedalo vyřídit bleskovÄ› pÅ™es internet. Nebyly tu poÄítaÄe. Což dnes zní neuvěřitelnÄ›, ale bylo to tak.

  • PC
  • Posted By
Počítač pro práci


Využije ho mnoho profesí

Spousta zaměstnanců i podnikatelů využívá ke své práci počítač. Není se čemu divit, protože pomáhá dosáhnout lepších výsledků za kratší čas v mnoha různých oborech, přičemž dělat některé věci po staru ručně si umíme už jen těžko představit. Počítače totiž během chvilky dokáží udělat spoustu propočtů, čeho není člověk nikdy schopen dosáhnout.

pracovní místo

Navíc málem trhu je spousta softwaru, takže si stačí vybrat podle toho, který pro nás bude nejvíce užitečný. Samozřejmě zde hraje jistou roli cena, protože programy ve svém oborou na samotné špici můžou stát dost peněz. Na druhou stranu nám poskytnou skvělé nástroje a můžeme přes ně dělat procesy, které jinde nejsou. Navíc firemní licence může sloužit hned několika lidem. Dnes si těžko dovedeme představit, že by automobily vznikaly bez výpočetní techniky, protože sami jsou plné elektroniky, která se na něčem musí naprogramovat. V současné době má proto smysl studovat elektro obory.

Potřebné vybavení

Časem se může stát, že naše zařízení nebude zvládat software, který potřebujeme používat. Přeci jen software se vyvíjí a je stále náročnější, ovšem náš hardware oproti tomu stále stárne. U stolního počítače je výhoda, že se mnohdy vyplatí výměna součástek za lepší, ovšem u notebooků je situace jiná, protože se v nich moc věcí měnit za jiné nedá. Jako první bychom se měli podívat na požadavky daného softwaru. Je lepší se dívat místo minimálních na ty doporučené, protože budeme mít jistotu, že i u větších projektů poběží vše plynule.

černá klávesnice

Většinou je potřeba souhra procesu a grafické karty s tím, že budeme mít dostatek paměti RAM. Třeba při hraní her nemá smysl mít nadupaný procesor a k tomu slabou grafickou kartu. U notebooků musíme zase hledět na další parametry jako je odolná konstrukce, dobré chlazení, dobrý displeje a další věci. Je toho opravdu dost, takže když budete vybírat nový stroj, tak je vhodné věnovat tomu dostatek času, abychom vybrali co nejlepší součástky. Pokud této oblasti moc nerozumíte, tak to až tolik nevadí, protože s výběrem pomůže odborník.