Osvětlení do jednotlivých částí domu
Každá místnost je něčím specifická a tomu je potřeba uzpůsobit i výběr osvětlení. Zatímco do obývacího pokoje budete vybírat honosná závěsná svítidla, do koupelny zase skromné bodovky s ochranou proti vlhkosti. Jenže svítidla nejdou jenom o tom, aby nám posvítila na cestu nebo na činnosti, které v místnosti provozujeme. Správně zvolené světlo dokáže navodit pocit pohody a relaxace, jiné nám naopak nabídnou dobré světelné podmínky při vaření, čtení nebo práci.
„Nedůležité“ osvětlení na chodbě
Osvětlení na chodbě přeci nikdo nevěnuje žádnou pozornost. No to byste se divili! Na chodbě by nás v první řadě měla zajímat bezpečnost, chodba totiž v mnoha případech úzce sousedí se schodištěm. To by mělo být dostatečně osvětleno, ať už přirozeným nebo umělým světlem. V tomto případě je dobré myslet s předstihem a rozmyslet si umístění vypínačů, které by měly být vždy na začátku a konci schodiště nebo chodby.
Velmi přínosná jsou v tomto případě pohybová čidla, která se zhasnou i rozsvítí automaticky a není potřeba hledat složitě vypínač. V případě příliš tmavé chodby je na pořadu dne instalace světlovodu, který dokáže přes střechu přivést dostatek denního světla.
Kuchyňský kout
V kuchyni je nejdůležitější správně osvětlit prostor, na kterém pracujeme – pracovní desku. Volte mezi podlouhlými zářivkami, bodovým světlem nebo LED páskami.
Součástí kuchyňských koutů je v dnešní době často i jídelna. Zde volte závěsné světlo, které dokáže osvětlit příjemným světlem stolování. Jako zdroj světla jsou tak ideální LED žárovky – G4 https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|g4.
Problematická koupelna
Zde je potřeba umístit světla, která mají ochranu proti vzdušné vlhkosti, orientujte se podle ochranného stupně IP. Zde zvolíme jedno velké centrální světlo, které by mělo dostatečně osvětlit celý prostor. Důležité je i doplňkové v blízkosti zrcadla, pokud není zabudované už přímo v zrcadle, umístěte ho tak, aby při svícení nevrhalo nelichotivé stíny.