Máte miminko?
Kojení je nejpřirozenější a nejlepší strava novorozenců. To je všeobecně známý fakt, se kterým se pracuje i v porodnicích. Už před porodem se nastávající maminky snaží sehnat si co nejvíce informací ohledně kojení, položte ač se to zdá být zcela přirozené, není to samozřejmost a kojení vyžaduje spoustu trpělivost a zkoušení. Rozhodně to nefunguje tak, že se dítě přisaje k bradavce a začne se kojit. Jsou ženy které mohou mít méně mléka, jsou děti které se neumí hned správně přisát, zkrátka kojení může být někdy problém. To ale není důvod jej vzdát hned na začátku. Někdy to trvá i pár dní než se žena s dítětem sehrají a dokážou spolu spolupracovat.
Protože prostřednictvím mateřského mléka dítě přijímá vše co snědla a vypila jeho maminka, je potřeba aby se maminky měly na pozoru. Existuje seznam potravin, kterým by se kojící maminky měly vyhýbat, pokud svým dětem nechtějí způsobit problémy s trávením. Zpočátku mnoho maminek zkouší jestli je to opravdu tak jak se dočetly, a někdy i nevědomky sní nebo vypijí něco, co miminku způsobí křeče v břiše. Miminko tak dává bolesti najevo brekem a nespaním, a maminka je zoufalá a přemýšlí kde udělala chybu. Většinou na to hned přijde, jenže potřebuje ulevit miminku.
Vynechat co dělá problémy
Je jasné že je potřeba si napsat na seznam zakázaných potravin ty, které vašemu miminku problémy způsobily. Po dobu kojení se jich holt budete muset vzdát. Jenže to dítěti teď hned nepomůže od bolestí. Bolesti břicha mohou přerůst v koliku, a kolika i bolesti se často řeší bylinkami. Miminka samozřejmě nemohou všechno, ale fenyklový čaj se doporučuje v omezené míře i novorozencům. Vždy je před jeho podáním potřeba poradit se s lékárníkem, který určí vhodné dávkování a sílu uvařeného čaje. Je to ale většinou lepší než používat uměle vyrobené léky, které jsou pro miminka často horší.